CL10B223KC8VPJC
DigiKey Part Number
1276-CL10B223KC8VPJCTR-ND - Tape & Reel (TR)
1276-CL10B223KC8VPJCCT-ND - Cut Tape (CT)
1276-CL10B223KC8VPJCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL10B223KC8VPJC
Description
CAP CER 0.022UF 100V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
0.022 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CL10B223KC8VPJC Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Features
Soft Termination
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)