CL10A106MP8NNND is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Samsung Electro-Mechanics
In Stock: 1,364,365
Datasheet
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 37,354
Datasheet
TDK
Murata Electronics
In Stock: 3
Murata Electronics
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
10 µF ±20% 10V Ceramic Capacitor X5R 0603 (1608 Metric)
CL10A106MP8NNND
DigiKey Part Number
1276-CL10A106MP8NNNDTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CL10A106MP8NNND
Description
CAP CER 10UF 10V X5R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 85°C
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±20%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)