TS06-667-25-WT-160-G-SMT-TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 2,989
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 1,675
Datasheet
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Surface Mount
TS06-667-25-WT-160-G-SMT-TR
DigiKey Part Number
2223-TS06-667-25-WT-160-G-SMT-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS06-667-25-WT-160-G-SMT-TR
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Detailed Description
EDA/CAD Models
TS06-667-25-WT-160-G-SMT-TR Models
Termination Style
Gull Wing
Series
Outline
6.70mm x 6.00mm
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Force
160gf
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Actuator Material
Polyamide (PA FR52), Nylon FR52
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.25mm
Actuator Type
Standard
Mechanical Life
80,000 Cycles
Actuator Height off PCB, Vertical
2.50mm