TS01-66-73-BK-260-D
DigiKey Part Number
2223-TS01-66-73-BK-260-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS01-66-73-BK-260-D
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Through Hole
EDA/CAD Models
TS01-66-73-BK-260-D Models
Termination Style
PC Pin
Series
Outline
6.00mm x 6.00mm
Packaging
Bag
Operating Force
260gf
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Actuator Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.25mm
Actuator Type
Plunger for Cap
Mechanical Life
60,000 Cycles
Actuator Height off PCB, Vertical
7.30mm