TS01-66-73-BK-160-D
DigiKey Part Number
2223-TS01-66-73-BK-160-D-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TS01-66-73-BK-160-D
Description
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Tactile Switch SPST-NO Top Actuated Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TS01-66-73-BK-160-D Models
Category
Actuator Orientation
Top Actuated
Mfr
Termination Style
PC Pin
Series
Outline
6.00mm x 6.00mm
Packaging
Bag
Illumination
Non-Illuminated
Part Status
Active
Operating Force
160gf
Circuit
SPST-NO
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C
Switch Function
Off-Mom
Actuator Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Contact Rating @ Voltage
0.05A @ 12VDC
Switch Travel
0.25mm
Actuator Type
Plunger for Cap
Mechanical Life
80,000 Cycles
Mounting Type
Base Product Number
Actuator Height off PCB, Vertical
7.30mm