TBP05R2-762-04BE
DigiKey Part Number
2223-TBP05R2-762-04BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP05R2-762-04BE
Description
TERM BLOCK HDR 4POS 7.62MM
Detailed Description
4 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.300" (7.62mm) Vertical Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TBP05R2-762-04BE Models
Category
Current - IEC
10A
Voltage - IEC
630 V
Series
Current - UL
15 A
Voltage - UL
300 V
Color
Blue
Type
Header, Male Pins, Shrouded (4 Side)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Contact Mating Finish
Tin
Pitch
0.300" (7.62mm)
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Header Orientation
Vertical
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Termination Style
Solder
Insulation Height
0.472" (12.00mm)