TBP05R1-762-03GR
DigiKey Part Number
2223-TBP05R1-762-03GR-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP05R1-762-03GR
Description
TERM BLOCK HDR 3POS 7.62MM
Detailed Description
3 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.300" (7.62mm) 90°, Right Angle Through Hole
EDA/CAD Models
TBP05R1-762-03GR Models
Category
Current - IEC
10A
Voltage - IEC
630 V
Series
Current - UL
15 A
Voltage - UL
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
3
Positions Per Level
3
Pitch
0.300" (7.62mm)
Header Orientation
90°, Right Angle
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Insulation Height
1.122" (28.50mm)