TBP01R1W-508-04BE
DigiKey Part Number
102-6450-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBP01R1W-508-04BE
Description
TERM BLOCK HDR 4POS 5.08MM
Detailed Description
4 Position Terminal Block Header, Male Pins, Shrouded (4 Side) 0.200" (5.08mm) 90°, Right Angle Through Hole
EDA/CAD Models
TBP01R1W-508-04BE Models
Category
Voltage - IEC
320 V
Current - UL
16 A
Series
Voltage - UL
300 V
Packaging
Bag
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Positions
4
Features
Mating Flange
Positions Per Level
4
Pitch
0.200" (5.08mm)
Contact Tail Length
0.157" (4.00mm)
Insulation Height
0.335" (8.51mm)
Mounting Type
Through Hole
Base Product Number
Current - IEC
20A