TBL001-500-12GY-2GY
TBL001-500-12GY-2GY
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TBL001-500-12GY-2GY
DigiKey Part Number
102-6366-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBL001-500-12GY-2GY
Description
TERMINAL BLOCK, SCREWLESS, 5.00,
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TBL001-500-12GY-2GY Models
Category
Wire Gauge
18-20 AWG
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Mounting Type
Through Hole
Series
Wire Termination
Screwless - Push Button Clamp
Packaging
Tray
Features
Interlocking (Side), Push Button Actuated
Part Status
Active
Color
Gray
Number of Levels
1
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
12
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Pitch
0.197" (5.00mm)
Contact Material - Plating
Copper Alloy - Tin Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Current
5 A
Base Product Number
Voltage
300 V