TBL-0014-750-02BE
DigiKey Part Number
2223-TBL-0014-750-02BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TBL-0014-750-02BE
Description
TERMINAL BLOCK, 1-6 POLES,BLUE,
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Position Wire to Board Terminal Block Vertical with Board 0.295" (7.50mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TBL-0014-750-02BE Models
Category
Current
40 A
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Voltage
600 V
Series
Wire Gauge
8-24 AWG
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Wire Termination
Screwless - Leg Spring, Push-In Spring
Number of Levels
1
Color
Blue
Positions Per Level
2
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Pitch
0.295" (7.50mm)