TB009-508-13BE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 0
Datasheet
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TB009-508-13BE
DigiKey Part Number
TB009-508-13BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB009-508-13BE
Description
TERMINAL BLOCK, SCREW TYPE, 5.08
Detailed Description
13 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
Datasheet
EDA/CAD Models
TB009-508-13BE Models
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Packaging
Box
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Positions Per Level
13
Pitch
0.200" (5.08mm)
Clamp Material - Plating
Copper Alloy - Nickel Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Current
20 A
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Voltage
300 V