TB004-508-08YL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 620
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 0
In Stock: 0
Datasheet
Image for TB004-508-08YL is not available
TB004-508-08YL
DigiKey Part Number
2223-TB004-508-08YL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB004-508-08YL
Description
I/C Rectangular
Detailed Description
8 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.200" (5.08mm) Through Hole
Packaging
Box
Color
Yellow
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Positions Per Level
8
Pitch
0.200" (5.08mm)
Current
16 A
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Voltage
300 V