TB002-500-P03BE is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Same Sky (Formerly CUI Devices)
In Stock: 18,207
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 7,281
Datasheet
Image for TB002-500-P03BE is not available
TB002-500-P03BE
DigiKey Part Number
2223-TB002-500-P03BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB002-500-P03BE
Description
I/C Rectangular
Detailed Description
3 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
Wire Termination
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Packaging
Bag
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Housing Material
Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Positions Per Level
3
Pitch
0.197" (5.00mm)
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Mating Orientation
Horizontal with Board
Current
15 A
Torque - Screw
0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Voltage
300 V