TB001-500-10BE
TB001-500-10BE
The Ultimate Guide to Terminal Block Selection
TB001-500-10BE
DigiKey Part Number
102-6142-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TB001-500-10BE
Description
TERMINAL BLOCK, SCREW TYPE, 5.00
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.197" (5.00mm) Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TB001-500-10BE Models
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Wire Termination
Screw - Leaf Spring, Wire Guard
Series
Features
Interlocking (Side)
Packaging
Box
Color
Blue
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Number of Levels
1
Housing Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Positions Per Level
10
Contact Material - Plating
Copper Alloy - Tin Plated
Pitch
0.197" (5.00mm)
Clamp Material - Plating
Steel, Stainless
Mating Orientation
Horizontal with Board
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Current
15 A
Torque - Screw
0.5 Nm (4.4 Lb-In)
Voltage
300 V