PTNS2-6015M-B10
DigiKey Part Number
2223-PTNS2-6015M-B10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTNS2-6015M-B10
Description
SLIDE POT, 60MM TRAVEL, 10K OHM,
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms 0.25W, 1/4W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
PTNS2-6015M-B10 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Adjustment Type
Top
Series
Fader Type
Standard
Packaging
Tray
Travel Range
60mm
Part Status
Active
Size / Dimension
Rectangular - 2.953" L x 0.354" W x 0.591" H (75.00mm x 9.00mm x 15.00mm)
Resistance
10 kOhms
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.25W, 1/4W