PTN24B-C1015K1PB
DigiKey Part Number
2223-PTN24B-C1015K1PB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTN24B-C1015K1PB
Description
POT 10K OHM 1/2W CARBON LINEAR
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.5W, 1/2W PC Pins
EDA/CAD Models
PTN24B-C1015K1PB Models
Category
Adjustment Type
Top Adjustment
Termination Style
PC Pins
Actuator Type
Knurled and Slotted
Actuator Length
0.591" (15.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size - Body
Round - 0.945" Dia (24.00mm)