PTN16-A100230K1B2
DigiKey Part Number
2223-PTN16-A100230K1B2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PTN16-A100230K1B2
Description
POT 100K OHM 1/8W CARBON LINEAR
Detailed Description
100k Ohm 2 Gang Linear Through Hole Potentiometer 1.0 Turns Carbon 0.125W, 1/8W PC Pins
EDA/CAD Models
PTN16-A100230K1B2 Models
Category
Number of Gangs
2
Tolerance
±20%
Actuator Length
1.181" (30.00mm)
Power (Watts)
0.125W, 1/8W
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Built in Switch
Detent
Size - Body
Round - 0.669" Dia (17.00mm)