DS02C-254-2L-05BE is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
CIT Relay and Switch
In Stock: 0
Datasheet
Dip Switch SPST 5 Position Through Hole, Right Angle Piano Actuator 25mA 24VDC
DIP Switches 101
DS02C-254-2L-05BE
DigiKey Part Number
2223-DS02C-254-2L-05BE-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DS02C-254-2L-05BE
Description
SWITCH PIANO DIP SPST 0.025A 24V
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
DS02C-254-2L-05BE Models
Category
Contact Finish
Gold
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Height Above Board
0.378" (9.60mm)
Series
Mounting Type
Through Hole, Right Angle
Packaging
Tube
Termination Style
PC Pin
Part Status
Obsolete
Pitch
0.100" (2.54mm), Full
Circuit
SPST
Washable
No
Number of Positions
5
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Current Rating (Amps)
25mA
Body Material
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Voltage Rating
24VDC
Length
0.562" (14.27mm)