CMS-16093-078L100
CMS-16093-078L100
Understanding Audio Frequency Range in Audio Design
CMS-16093-078L100
DigiKey Part Number
102-4623-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMS-16093-078L100
Description
SPEAKER 8OHM 700MW TOP PORT 91DB
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8 Ohms General Purpose Speaker 700 mW 100 Hz ~ 20 kHz Top Rectangular
EDA/CAD Models
CMS-16093-078L100 Models
Category
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Power - Rated
700 mW
Series
Power - Max
1 W
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Rectangular
Technology
Magnetic
Material - Cone
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET)
Type
General Purpose
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
100 Hz ~ 20 kHz
Termination
Wire Leads
Frequency - Self Resonant
550Hz
Size / Dimension
0.630" L x 0.354" W (16.00mm x 9.00mm)
Impedance
8 Ohms
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Efficiency - dBA
91.00
Base Product Number
Efficiency - Testing
700mW/100mm