CMS-15118C-SP is out of stock and can be placed on backorder.
PUI Audio, Inc.
In Stock: 8,431
Datasheet
8 Ohms Low Profile Speaker 800 mW 400 Hz ~ 10 kHz Top Rectangular
CMS-15118C-SP
CMS-15118C-SP
Understanding Audio Frequency Range in Audio Design
CMS-15118C-SP
DigiKey Part Number
102-4341-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CMS-15118C-SP
Description
SPEAKER 8OHM 800MW TOP PORT 88DB
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
CMS-15118C-SP Models
Power - Rated
800 mW
Series
Power - Max
1 W
Type
Low Profile
Frequency Range
400 Hz ~ 10 kHz
Termination
Spring Type
Frequency - Self Resonant
500Hz
Size / Dimension
0.591" L x 0.433" W (15.00mm x 11.00mm)
Impedance
8 Ohms
Height - Seated (Max)
0.118" (3.00mm)
Efficiency - dBA
88.00
Base Product Number
Efficiency - Testing
800mW/100mm