CFM-6020B-150-368-20
DigiKey Part Number
2223-CFM-6020B-150-368-20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM-6020B-150-368-20
Description
FAN TUBEAXIAL 60X60MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 19.1 CFM (0.535m³/min) 3 Wire Leads
EDA/CAD Models
CFM-6020B-150-368-20 Models
Category
Features
Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
36.8dB(A)
Series
Power (Watts)
2.52 W
Packaging
Box
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Width
20.00mm
Current Rating (Amps)
0.210A
Air Flow
19.1 CFM (0.535m³/min)
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Static Pressure
0.180 in H2O (44.8 Pa)
Bearing Type
Ball
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C