CFM-6020B-130-257-20
DigiKey Part Number
2223-CFM-6020B-130-257-20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CFM-6020B-130-257-20
Description
FAN TUBEAXIAL 60X60MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 60mm L x 60mm H Ball 11.4 CFM (0.319m³/min) 3 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CFM-6020B-130-257-20 Models
Category
Features
Auto Restart, Speed Sensor (Tach)
Mfr
Noise
25.7dB(A)
Series
Power (Watts)
960 mW
Packaging
Box
RPM
Part Status
Active
Termination
3 Wire Leads
Voltage - Rated
Operating Temperature
14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Size / Dimension
Square - 60mm L x 60mm H
Approval Agency
CE, cURus, TUV
Width
20.00mm
Current Rating (Amps)
0.080A
Air Flow
11.4 CFM (0.319m³/min)
Voltage Range
10.8 ~ 13.2VDC
Static Pressure
0.060 in H2O (14.9 Pa)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Fan Type
Lifetime @ Temp.
70000 Hrs @ 40°C