CDS-5085-32-SP
DigiKey Part Number
2223-CDS-5085-32-SP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDS-5085-32-SP
Description
SPEAKR 32OHM 500MW TOP PORT 92DB
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
32 Ohms General Purpose Speaker 500 mW 320 Hz ~ 20 kHz Top Round
Category
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Manufacturer
Same Sky (Formerly CUI Devices)
Power - Rated
500 mW
Series
Power - Max
1 W
Packaging
Box
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Round
Technology
Magnetic
Material - Cone
Polyethylene Terephthalate (PET)
Type
General Purpose
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
320 Hz ~ 20 kHz
Termination
Solder Pads
Frequency - Self Resonant
400Hz
Size / Dimension
1.969" Dia (50.00mm)
Impedance
32 Ohms
Height - Seated (Max)
0.335" (8.50mm)
Efficiency - dBA
92.00
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C
Efficiency - Testing
100mW/100mm
Distortion Rating
5% @ 1kHZ, 0.5W