CDM1201-12A-MP-F16-67
DigiKey Part Number
2223-CDM1201-12A-MP-F16-67-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDM1201-12A-MP-F16-67
Description
12 PIN, PANEL MOUNT, PC PINS, FR
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12 Position Circular Connector Plug, Male Pins Solder
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CDM1201-12A-MP-F16-67 Models
Category
Shell Material
Brass
Mfr
Shell Finish
Nickel
Series
Contact Finish - Mating
Gold
Packaging
Tray
Color
Silver
Part Status
Active
Ingress Protection
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Connector Type
Material Flammability Rating
UL94 V-0
Number of Positions
12
Shielding
Shell Size - Insert
M12-12
Current Rating (Amps)
1.5A
Mounting Type
Panel Mount, Through Hole
Voltage Rating
30V
Mounting Feature
Bulkhead - Front Side Nut
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C