63PFV33M8X10.5 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 63PFV33M8X10.5 |
Description | CAP ALUM HYBRID 33UF 20% 63V SMD |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 33 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 40mOhm 4000 Hrs @ 125°C |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 63PFV33M8X10.5 Models |
Category | Operating Temperature -55°C ~ 125°C |
Manufacturer Rubycon | Ratings AEC-Q200 |
Series | Applications Automotive |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Ripple Current @ Low Frequency 55 mA @ 120 Hz |
Part Status Active | Ripple Current @ High Frequency 1.1 A @ 100 kHz |
Type Hybrid | Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm) |
Capacitance 33 µF | Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm) |
Tolerance ±20% | Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm) |
Voltage - Rated 63 V | Mounting Type Surface Mount |
ESR (Equivalent Series Resistance) 40mOhm | Package / Case Radial, Can - SMD |
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 125°C |