50PZJ220M10X15
DigiKey Part Number
1189-50PZJ220M10X15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50PZJ220M10X15
Description
CAP ALUM HYBRID 220UF 20% 50V TH
Detailed Description
220 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can 13mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Bulk
Ripple Current @ Low Frequency
180 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3.6 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
220 µF
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.650" (16.50mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Through Hole
ESR (Equivalent Series Resistance)
13mOhm
Package / Case
Radial, Can
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C