50PJV180M10X12.5
DigiKey Part Number
1189-50PJV180M10X12.5TR-ND - Tape & Reel (TR)
1189-50PJV180M10X12.5CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-50PJV180M10X12.5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50PJV180M10X12.5
Description
CAP ALUMHYB 180UF 20% 50V SMD
Detailed Description
180 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 18mOhm 4000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
150 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
3 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
180 µF
Height - Seated (Max)
0.504" (12.80mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
18mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C