50JGV1M4X6.1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 2,564
Datasheet
Parametric Equivalent
Nichicon
In Stock: 13,661
Datasheet
1 µF 50 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
50JGV1M4X6.1
DigiKey Part Number
50JGV1M4X6.1-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50JGV1M4X6.1
Description
CAP ALUM 1UF 20% 50V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
50JGV1M4X6.1 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
8 mA @ 120 Hz
Part Status
Obsolete
Ripple Current @ High Frequency
12 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.157" Dia (4.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.240" (6.10mm)
Voltage - Rated
50 V
Surface Mount Land Size
0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C