50CEV68M8X10.5
DigiKey Part Number
1189-50CEV68M8X10.5TR-ND - Tape & Reel (TR)
1189-50CEV68M8X10.5CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-50CEV68M8X10.5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
50CEV68M8X10.5
Description
CAP ALUM HYBRID 68UF 20% 50V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
68 µF 50 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 30mOhm 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
50CEV68M8X10.5 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Rubycon
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
270 mA @ 100 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.8 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
68 µF
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
50 V
Mounting Type
Surface Mount
ESR (Equivalent Series Resistance)
30mOhm
Package / Case
Radial, Can - SMD
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C