35JGV100M10X10.5
DigiKey Part Number
1189-35JGV100M10X10.5TR-ND - Tape & Reel (TR)
1189-35JGV100M10X10.5CT-ND - Cut Tape (CT)
1189-35JGV100M10X10.5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
35JGV100M10X10.5
Description
CAP ALUM 100UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 2000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
35JGV100M10X10.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
305 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
366 mA @ 10 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Mounting Type
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C