16TGV470M10X10.5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 500
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 15
In Stock: 804
Chemi-Con
In Stock: 1,467
Nichicon
470 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 120mOhm @ 100kHz 3000 Hrs @ 125°C
16TGV470M10X10.5
DigiKey Part Number
1189-2669-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16TGV470M10X10.5
Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
16TGV470M10X10.5 Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Ratings
Series
Applications
Packaging
Tape & Reel (TR)
Ripple Current @ Low Frequency
330 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
550 mA @ 100 kHz
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.413" (10.50mm)
Voltage - Rated
16 V
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
120mOhm @ 100kHz
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
3000 Hrs @ 125°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C