16JKV100M6.3X5.5 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Nichicon
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
CORNELL DUBILIER KNOWLES
In Stock: 83
Datasheet
Upgrade
Cornell Dubilier Knowles
In Stock: 4,000
KEMET
In Stock: 490
Chemi-Con
In Stock: 523
Nichicon
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
Würth Elektronik
Würth Elektronik
Chemi-Con
NextGen Components
100 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can - SMD 1000 Hrs @ 105°C
16JKV100M6.3X5.5
DigiKey Part Number
1189-16JKV100M6.3X5.5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
16JKV100M6.3X5.5
Description
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
16JKV100M6.3X5.5 Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
65 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
78 mA @ 10 kHz
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can - SMD
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C