02K722-40MS3
DigiKey Part Number
1868-02K722-40MS3-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
02K722-40MS3
Description
2.92MM VERTICAL JACK PCB 26.5GHZ
Customer Reference
Detailed Description
2.92mm Connector Jack, Female Socket 50 Ohms Panel Mount Compression
Category
Fastening Type
Threaded
Mfr
Frequency - Max
40 GHz
Housing Color
Silver
Body Material
Stainless Steel
Contact Termination
Compression
Dielectric Material
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Shield Termination
Screw
Operating Temperature
0°C ~ 85°C
Impedance
50 Ohms
Voltage Rating
250 V