02K721-40MS3
DigiKey Part Number
1868-1604-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
02K721-40MS3
Description
2.92MM VERTICAL JACK PCB 40GHZ
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.92mm Connector Jack, Female Socket 50 Ohms Panel Mount Compression
Category
Frequency - Max
40 GHz
Housing Color
Silver
Body Material
Stainless Steel
Dielectric Material
Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Contact Termination
Compression
Operating Temperature
0°C ~ 85°C
Shield Termination
Screw
Voltage Rating
250 V
Impedance
50 Ohms