02K249-40ML5
DigiKey Part Number
1868-1008-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
02K249-40ML5
Description
CONN RPC2.92 JCK ST 50OHM EDGEMT
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.92mm Connector Jack, Female Socket 50 Ohms Board Edge, Cutout; Surface Mount Solder
Category
Frequency - Max
40 GHz
Body Material
Brass
Connector Style
Body Finish
Contact Termination
Solder
Dielectric Material
Polyetheretherketone (PEEK); Polytetrafluoroethylene (PTFE)
Shield Termination
Solder
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Impedance
50 Ohms
Voltage Rating
250 V