VS26VUA1VWMTFTR
DigiKey Part Number
846-VS26VUA1VWMTFTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-VS26VUA1VWMTFTRCT-ND - Cut Tape (CT)
846-VS26VUA1VWMTFTRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VS26VUA1VWMTFTR
Description
TVS DIODE 26VWM 42.1VC PMDE
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
42.1V Clamp 4.8A Ipp Tvs Diode Surface Mount PMDE
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
200W
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Operating Temperature
150°C (TJ)
Type
Zener
Grade
Automotive
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
26V (Max)
Package / Case
2-SMD, Flat Leads
Voltage - Breakdown (Min)
28.6V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
42.1V