US6J12TCR
DigiKey Part Number
US6J12TCRTR-ND - Tape & Reel (TR)
US6J12TCRCT-ND - Cut Tape (CT)
US6J12TCRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
US6J12TCR
Description
MOSFET 2P-CH 12V 2A TUMT6
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 12V 2A (Ta) 910mW (Ta) Surface Mount TUMT6
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 1mA
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
7.6nC @ 4.5V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
850pF @ 6V
Part Status
Active
Power - Max
910mW (Ta)
Technology
MOSFET (Metal Oxide)
Operating Temperature
150°C (TJ)
Configuration
2 P-Channel (Dual)
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
12V
Package / Case
6-SMD, Flat Leads
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
2A (Ta)
Supplier Device Package
TUMT6
Rds On (Max) @ Id, Vgs
105mOhm @ 2A, 4.5V