US6J12TCR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | US6J12TCR |
Description | MOSFET 2P-CH 12V 2A TUMT6 |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Mosfet Array 12V 2A (Ta) 910mW (Ta) Surface Mount TUMT6 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 1mA |
Manufacturer Rohm Semiconductor | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7.6nC @ 4.5V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 850pF @ 6V |
Part Status Active | Power - Max 910mW (Ta) |
Technology MOSFET (Metal Oxide) | Operating Temperature 150°C (TJ) |
Configuration 2 P-Channel (Dual) | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 12V | Package / Case 6-SMD, Flat Leads |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2A (Ta) | Supplier Device Package TUMT6 |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 105mOhm @ 2A, 4.5V | Base Product Number |