RBR2VWM40ATFTR
DigiKey Part Number
846-RBR2VWM40ATFTR-ND - Tape & Reel (TR)
846-RBR2VWM40ATFTRCT-ND - Cut Tape (CT)
846-RBR2VWM40ATFTRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBR2VWM40ATFTR
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 2A PMDE
Detailed Description
Diode 40 V 2A Surface Mount PMDE
EDA/CAD Models
RBR2VWM40ATFTR Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 40 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
PMDE
Current - Average Rectified (Io)
2A
Operating Temperature - Junction
150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
620 mV @ 2 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)