RB706F-40T106
DigiKey Part Number
RB706F-40T106TR-ND - Tape & Reel (TR)
RB706F-40T106CT-ND - Cut Tape (CT)
RB706F-40T106DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB706F-40T106
Description
DIODE ARRAY SCHOTT 40V 30MA UMD3
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Series Connection 40 V 30mA Surface Mount SC-70, SOT-323
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RB706F-40T106 Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
370 mV @ 1 mA
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Speed
Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 10 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Series Connection
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
SC-70, SOT-323
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
UMD3
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
30mA