RB058L-40DDTE25 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RB058L-40DDTE25 |
Description | DIODE SCHOTTKY 40V 3A PMDS |
Manufacturer Standard Lead Time | 12 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Diode 40 V 3A Surface Mount PMDS |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RB058L-40DDTE25 Models |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 40 V |
Technology | Package / Case |
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 40 V | Supplier Device Package PMDS |
Current - Average Rectified (Io) 3A | Operating Temperature - Junction 150°C (Max) |
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 700 mV @ 3 A | Base Product Number |
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |