RB050LAM-30TFTR
DigiKey Part Number
RB050LAM-30TFTR-ND - Tape & Reel (TR)
RB050LAM-30TFCT-ND - Cut Tape (CT)
RB050LAM-30TFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB050LAM-30TFTR
Description
DIODE SCHOTTKY 30V 3A PMDTM
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 30 V 3A Surface Mount PMDTM
EDA/CAD Models
RB050LAM-30TFTR Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
150 µA @ 30 V
Mfr
Grade
Automotive
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
30 V
Supplier Device Package
PMDTM
Current - Average Rectified (Io)
3A
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)