RB050L-40DDTE25
DigiKey Part Number
RB050L-40DDTE25TR-ND - Tape & Reel (TR)
RB050L-40DDTE25CT-ND - Cut Tape (CT)
RB050L-40DDTE25DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RB050L-40DDTE25
Description
DIODE SCHOTTKY 40V 3A PMDS
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 40 V 3A Surface Mount PMDS
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RB050L-40DDTE25 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 mA @ 40 V
Mfr
Grade
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Qualification
AEC-Q101
Part Status
Active
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
40 V
Supplier Device Package
PMDS
Current - Average Rectified (Io)
3A
Operating Temperature - Junction
125°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
550 mV @ 3 A
Base Product Number
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)