BH18PB1WHFV-TR
DigiKey Part Number
BH18PB1WHFVTR-ND - Tape & Reel (TR)
BH18PB1WHFVCT-ND - Cut Tape (CT)
BH18PB1WHFVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BH18PB1WHFV-TR
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 5-HVSOF
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 5-HVSOF
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BH18PB1WHFV-TR Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
4 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
40 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
PSRR
60dB (1kHz)
Part Status
Not For New Designs
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Soft Start
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
SOT-665
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V
Supplier Device Package
5-HVSOF
Voltage Dropout (Max)
0.6V @ 150mA