SN74LVCH16541ADL | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 296-8596-5-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SN74LVCH16541ADL |
Description | IC BUFF 1.65V/3.6V 48-SSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Buffer, Non-Inverting 2 Element 8 Bit per Element 3-State Output 48-SSOP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SN74LVCH16541ADL Models |
Category | Output Type 3-State |
Manufacturer Texas Instruments | Current - Output High, Low 24mA, 24mA |
Series | Voltage - Supply 1.65V ~ 3.6V |
Packaging Tube | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA) |
Part Status Active | Mounting Type Surface Mount |
Logic Type Buffer, Non-Inverting | Package / Case 48-BSSOP (0.295", 7.50mm Width) |