BZX79-B8V2,143
DigiKey Part Number
2156-BZX79-B8V2,143-954-ND
Manufacturer
NXP Semiconductors
Manufacturer Product Number
BZX79-B8V2,143
Description
DIODE ZENER 8.2V 400MW ALF2
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 8.2 V 400 mW ±2% Through Hole ALF2
Category
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
700 nA @ 5 V
Packaging
Bulk
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
400 mW