BTA12-600BW3G
DigiKey Part Number
2156-BTA12-600BW3G-OS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTA12-600BW3G
Description
TRIAC 600V 12A TO220AB
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Standard 600 V 12 A Through Hole TO-220AB
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
105A @ 60Hz
Manufacturer
onsemi
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
50 mA
Packaging
Bulk
Current - Hold (Ih) (Max)
50 mA
Part Status
Active
Configuration
Single
Triac Type
Standard
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Off State
600 V
Mounting Type
Through Hole
Current - On State (It (RMS)) (Max)
12 A
Package / Case
TO-220-3
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.1 V