SM-RVT70HSBNWC00-B V1.0A
SM-RVT70HSBNWC00-B V1.0A
DigiKey Part Number
5436-SM-RVT70HSBNWC00-BV1.0A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SM-RVT70HSBNWC00-B V1.0A
Description
EVE4 7.0", HB, IPS, BT817Q, CTP
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Capacitive Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) QSPI, SPI 7" (177.80mm) 1024 x 600 (WSVGA)
Category
Backlight
LED - White
Manufacturer
Riverdi
Dot Pixels
1024 x 600 (WSVGA)
Packaging
Box
Interface
QSPI, SPI
Part Status
Active
Controller Type
BT817Q, ILI2132A
Display Type
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Background Color
Black
Touchscreen
Capacitive
Dot Size
0.05mm W x 0.14mm H
Diagonal Screen Size
7" (177.80mm)
Dot Pitch
0.15mm W x 0.14mm H
Viewing Area
155.01mm W x 86.72mm H