UWP60-0R5J8
UWP60-0R5J8
UWP60-0R5J8
DigiKey Part Number
696-UWP60-0R5J8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UWP60-0R5J8
Description
CHAS MNT 0.5 OHM 60W BRKT
Detailed Description
500 mOhms ±5% 60W Wirewound Chassis Mount Resistor
EDA/CAD Models
UWP60-0R5J8 Models
Category
Temperature Coefficient
±260ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Resistance
500 mOhms
Size / Dimension
3.543" L x 0.709" W (90.00mm x 18.00mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Power (Watts)
60W
Lead Style
Quick Connects, 0.250" (6.35mm)