UAL50-25RF1 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Riedon products by Bourns
In Stock: 116
Datasheet
Parametric Equivalent
Ohmite
In Stock: 39
Datasheet
25 Ohms ±1% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
UAL50-25RF1
DigiKey Part Number
696-UAL50-25RF1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UAL50-25RF1
Description
RES CHAS MNT 50W 25 OHM 1%
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
UAL50-25RF1 Models
Category
Temperature Coefficient
±20ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Series
Features
Pulse Withstanding
Packaging
Bag
Coating, Housing Type
Aluminum
Part Status
Active
Mounting Feature
Flanges
Resistance
25 Ohms
Size / Dimension
1.969" L x 1.142" W (50.00mm x 29.00mm)
Tolerance
±1%
Height - Seated (Max)
0.630" (16.00mm)
Power (Watts)
50W